İşgalci Rusya'ya kim dur diyecek? 7 Kırım Tatarının tutukluk süresini Şubat’a kadar uzattılar

12 Kasım 2019, 22:23

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi,  Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurulan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan yedi Kırım Tatarının tutukluk süresini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Kırım Dayanışma Teşkilatının yaptığı açıklamaya göre, “Hizb-ut Tahrir Davası”nın 2. Akmescit Grubu iştirakçileri Remzi Bekirov, Enver Ametov, Osman Arifmemetov, Seitveli Seytabdiyev, Riza İzetov ve Alim Karimov’un tutukluluk süresi 15 Şubat 2020 tarihine uzatıldı.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, konuyla ilgili Krım Realii’nin aktardığına göre, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Oktyabrskiy Mahkemesi, Erfan Osmanov’un tutukluluk süresini de 15 Şubat 2020 tarihine kadar uzattı.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde en az 25 Kırım Tatarı ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Evlerde yapılan arama sonrası soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist de gözaltına alındı. Aktivistlerden birine 5 gün hapis cezası verilirken,diğer aktiviste ise 500 ruble para cezası verildi.

Rus işgalciler 28 Mart 2019 tarihinde, Kırım’da bulunan Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında 4 Kırım Tatarı vatandaşının yerlerini tespit edememişlerdi. Yerlerini tespit edemedikleri 4 Kırım Tatarından 3’ü Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalciler tarafından 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019’da yaptığı açıklamada işgalciler tarafından rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

2. Akmescit Grubu
Hizb ut-Tahrir davası
Kiyevskiy Bölge Mahkemesi
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: