İşgalci Rusya'ya karşı spor alanında yaptırımlar devam ediyor

Güncel
Manas
03 Temmuz 2022, 17:19
Manas
03 Temmuz 2022, 17:19

Rusya Federasyonu’na spor alanında da yaptırımlar devam ediyor. Otuzu aşkın ülkenin spor bakanları, spor alanında Rusya ve Belarus’a karşı ek yaptırımlar konusunda ortak bir bildiri imzaladı. Konuyla ilgili, Polonya Spor ve Turizm Bakanı Kamil Bortniçuk, “Uluslararası federasyonların Rus ve Belaruslu sporcuların, takımların uluslararası yarışmalardan men edilmesi konusunda teklifimizi sunduk.” dedi.

Polonya Spor ve Turizm Bakanı Kamil Bortniçuk, 2 Temmuz 2022 tarihinde basın toplantısı düzenledi. Toplantı kapsamında, işgalci Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü topyekûn saldırısından dolayı yaptırım uygulanmasına dikkat çekerek, “Rusya ve Belarus spor birliklerinin uluslararası federasyonlara üyeliğinin askıya alınmasını, bu ülkelerin temsilcilerinin uluslararası federasyonların yönetim kurullarından çıkarılmasını ve Rusya ve Belarus’daki uluslararası spor etkinliklerinin televizyon yayınlarının askıya alınmasını talep ediyoruz. Bu bizim tüm spor bakanlarımızın ortak bildirisidir. Bu kısıtlamalar, küresel kurallara dayalı işbirliği yeniden mümkün olana kadar uygulanmalı.” ifadesini kullandı.

AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların yeni hedefi: 'Altın' - Dünya  Haberleri

Öte yandan, Polonya hükümetinin basın servisi, Rusya’ya karşı spor alanında yaptırımla ilgili ortak bildiriye katılan ülkelere dikkat çekerek, “ABD başta olmak üzere, 27 AB ülkesinden 25’i (Bulgaristan ve Macaristan imzalamadı), Rusya ve Belarus’a karşı spor alanında ek yaptırımlara ilişkin bildirgeyi imzaladı.” ifadesine yer verildi.