İşgalci Rusya, Ukrayna ordusunu itibarsızlaştırmak için Donetsk kentine saldırıyor

Güncel
Anife Bilal
14 Haziran 2022, 19:32
Anife Bilal
14 Haziran 2022, 19:32

Rus işgal güçleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırmak için, Donetsk kentini bombalamaya başladı. Saldırılar sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti ve bir kişi de yaralandı. Donetsk sakinleri ve hatta sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti temsilcileri bile kente çok yakından saldırıldığını belirtiyor.

Rus güçleri, bugün Ukrayna ordusunu karalamak için 2014 yıldan beri işgal altında bulunan Donetsk kentine ağır silahlarla saldırdı. Sosyal medyada yayımlanan videolarda, açıkça ateş sesleri ve 2 saniye sonra patlayan mühimmatın sesi duyuluyor. Sosyal medyada paylaşımlar yapan Donetsk sakinleri, ateşin kentte açıldığını belirtiyor. Ayrıca yerel sakinler, işgal dönemi boyunca bu tür “korkunç saldırının” hiç yaşanmadığını belirtiyor.

Özellikle, bu durum, Rusya’nın sözde “Donbas 8 yıldır bombalanıyor” söylemlerini çürütüyor.

Saldırı videosunu sosyal medyada paylaşan Ukraynalı gazeteci Denis Kazanskıy, ateşleme ile patlama arasında çok kısa bir sürenin geçtiğine dikkat çekerek, “İşgalcilerin kontrolündeki bölgeden Donetsk merkezine saldırıyorlar. Cephe hattından saldırı yapılsaydı ateşleme sesi kent merkezinde duyulmazdı” ifadelerini kullandı.

İşgalciler ise Ukrayna ordusunun Donetsk’e güya Grad ve Uragan roketatar sistemleri ayrıca 155 ve 152 mm kalibreli topçu sistemlerinden saldırdığını ileri sürdü.

Öte yandan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti temsilcileri bile kentte ilginç durumların yaşandığını kabul ediyor. Örneğin sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti “milletvekili” Oleg Frolov sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Ateşleme; 2 saniye ve patlama. Açıkça ne olduğunu anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Donbas kentine gün boyunca düzenlenen saldırılar sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti ve bir kişi de yaralandı.