İşgalci Rusya, ordusunda görev yapmak istemeyen Kırımlı gençleri cezalandırmaya devam ediyor

Güvenlik
E. K.
30 Aralık 2020, 19:23
E. K.
30 Aralık 2020, 19:23

Rus işgali altındaki Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençler, yargılanmaya devam ediyor. İnsan hakları savunucuları, Aralık 2020’de Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 16 Kırımlı genç hakkında davalar açıldığını, 10 genç hakkında da hükümler verildiğini bildirdi.

Kırım İnsan Hakları Grubu, bugün 30 Aralık 2020’de açıkladığı raporda, işgal edilen Kırım’da aralık ayında Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 16 Kırımlı hakkında davalar açıldığını, 10 genç hakkında da hükümler verildiğini bildirdi.

İnsan hakları savunucuları bu sayının, işgalin başladığı tarihten bugüne kadar bir ayda kaydedilen en yüksek dava ve ceza sayısı olduğuna dikkat çekti.

Rapora göre, aralık sonu itibarıyla işgal altındaki Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençler hakkında açılan ve mahkemeye sevk edilen toplam dava sayısı 163 iken, 153 davada karar açıklandı, 10 dava ise görülmeye devam ediyor.

İŞGALCİLER, KIRIMLI GENÇLERİ RUS ORDUSUNDA ASKERLİĞE ZORLAMAYA DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ediyor. Rusya’nın, Kırım’ı işgal ettikten sonra topraklarına iki ayrı birim olarak dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500’den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirildi.

2015’TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.