İşgalci Rusya, Odesa bölgesine füze saldırısı düzenledi: 8 kişi yaralandı

Güncel
Anife Bilal
27 Haziran 2022, 13:32
Anife Bilal
27 Haziran 2022, 13:32

Rusya gece saatlerinde Ukrayna’nın Odesa bölgesine füze saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu bir dizi evde yangın meydana geldi ve 8 kişi yaralandı.

Rus işgal güçleri, Ukrayna’daki sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, Rus Tu-22M tipi savaş uçaklarının 26 ile 27 Haziran’ı bağlayan gece, Odesa bölgesine füze saldırısı gerçekleştirdi. Füzelerin sivil yerleşim yerine isabet etmesi sonucu bir dizi evin tahrip olduğu ve yangının meydana geldiği belirtildi. Ayrıca biri çocuk 8 kişinin yaralandığı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.