İşgalci Rusya, Odesa bölgesine 7 füze attı

Güncel
Anife Bilal
19 Temmuz 2022, 09:53
Anife Bilal
19 Temmuz 2022, 09:53

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Odesa bölgesine füze atmaya devam ediyor. Rus işgal güçlerinin Odesa bölgesini gece saatlerinde 7 seyir füzesi ile vurduğu bildirildi.

Rus işgal güçleri, gece saatlerinde Ukrayna’nın Odesa bölgesine füze saldırısı düzenledi. Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk, yaptığı açıklamada, “Odesa. Füze saldırısı. Terörist ülke her zamanki gibi sivil halkla savaşıyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada ise Rusya’nın bölgeye attığı 7 füzelerden biri havada imha edildi ve 6 füze ise bir köye isabet etti. Saldırıda 1’i çocuk 6 kişi yaralandı ayrıca bir dizi ev, okul, kültür merkezi zarar gördü.

Rusya Federasyonu, Odesa bölgesine neredeyse her gün füzeyle saldırıyor. İşgalci Rus savaş uçakları, dün saat 11.00 civarında Odesa bölgesini 4 füze ile vurmuştu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.