İşgalci Rusya'nın saldırılarında Ukrayna'da 169 çocuk yaşamını yitirdi

Güncel
Anife Bilal
08 Nisan 2022, 12:04
Anife Bilal
08 Nisan 2022, 12:04

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı düzenlediği saldırılar sonucunda çocuklar dahil olmak üzere sivil halk zarar görmeye devam ediyor. Ukrayna’da Rus ordusunun saldırılarında toplamda 475 çocuk zarar gördü. Bunlardan 169’u hayatını kaybetti. 

Ukrayna Başsavcılığı, 8 Nisan 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı ilk günden bu yana hayatını kaybeden çocuklar ve hasar gören okullarla ilgili verileri paylaştı. Buna göre, 24 Şubat’tan bugüne kadar silahlı saldırılar sonucu en az 169 çocuk hayatını kaybetti ve yine en az 306 çocuk yaralandı.

Açıklamada bu sayının nihai bir rakam olmadığı, çünkü saldırıların devam ettiği bölgelerde kurban sayımının şu anda yapılamadığı belirtildi.

UKRAYNA’DA 84 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca, açıklamada Rus ordusunun saldırılarında 928 eğitim kurumunun hasar gördüğü, bunlardan 84’ünün tamamen yıkıldığı bilgisine yer verildi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor.