İşgalci Rusya’nın işkenceleri devam ediyor: Açlık ve susuzluktan Şaban Umerov fenalaştı

Güncel
Elvina Khalilova
11 Kasım 2019, 21:45
Elvina Khalilova
11 Kasım 2019, 21:45

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, sözde Hizb-ut Tahrir davası boyunca gerçekleştirilen duruşmada sözde ikinci Akmescit Grubu iştirakçisi Şaban Umerov fenalaşması sebebiyle ambulans çağrılarak tedavi altına alındı.

Krım Realii’nin konuyla ilgili aktardığına göre, “Umerov’un tansiyonu yükseldi. Apar topar hastaneye kaldırıldı.” ifadelerine yer verildi.

Şaban Umerov’un avukatı Emine Avamilevaya’nın yaptığı açıklamada ise “Şaban Umerov başta olmak üzere müvekkillerim 10 saatten fazla hiçbir şey yemedi. Müvekkillerimiz tüm gün susuz ve yemek yemediler. İşgalci Rusya’nın bu yaptığı uluslararası hukuka göre, işkence ve insanlık dışı muamele anlamına geliyor.” dedi

Foto Kırım Dayanışması

Şabanov’a tıbbi yardım yapıldıktan sonra tutuklu kalma süresi 15 Şubat 2020 tarihine kadar uzatıldı. Bilindiği gibi, 11 Kasım 2019 tarihinde Rusya işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde Hizb ut-Tahrir davasının İkinci Akmescit Grubu Davası yapıldı. Duruşmada Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Şeyhaliyev, Raim Ayvazov ve Bilal Adilov’un 15 Şubat 2020 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edeceği bildirildi.