İşgalci Rusya, Mıkolayiv'e füze atmaya devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 14:46
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 14:46

Rusya, bu sabah saatlerinde Ukrayna’nın farklı yerlerine 20’den fazla füze saldırısı düzenledi. Saldırıların düzenlediği yerler arasında Mıkolayiv kenti de yer aldı. Rus füzelerinin bir okula ve yerleşim bölgesine isabet ettiği bildirildi.

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Mıkolayıv kentine her gün füze atmayı sürüdürüyor. Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkeviç, sosyal medya üzerinden 28 Temmuz 2022’de yaptığı açıklamada, “Bugünkü füze saldırılarda okullar ve konutlar zarar gördü… Kentteki okullardan biri daha neredeyse tamamen tahrip edildi. Binanın büyük kısmı yıkıldı. Okul bekçisi yaralandı. Yakınındaki evler zarar gördü. Ayrıca bir diğer füze Gemi İnşa Üniversitesinin su istasyonuna isabet etti.” ifadeleri kullandı.

Ayrıca belediye başkanı saldırılarda 2 çok katlı binanın zarar gördüğünü de aktardı.

SABAH SAATLERİNDE 20’DEN FAZLA FÜZE ATILDI

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya’nın bu sabah Ukrayna’nın farklı yerine 20’den fazla füze attığı duyuruldu. Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy İgnat yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin, Karadeniz bölgesinden Kalirbr tipi füzeleri, Belarus’tan İskender füzeleri ve Rusya’dan havalanan TU-22m3 bombardıman uçaklarından X-22 füzeleri attığını aktardı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.