İşgalci Rusya, Mariupol müzelerinde sergilenen eserleri çalıyor

Güncel
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 20:15
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 20:15

Rus güçlerinin, işgal ettikleri Mariupol’de müzelerde sergilenen orijinal tabloları, eşsiz dini resim ve heykelleri, tarihi değeri olan nesneleri çaldığı bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko (Anton Gerashchenko) 7 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımda, Rus askerlerinin Mariupol müzelerinde sergilenen tablo ve değerli nesneleri çaldığını belirtti.

Danışman Geraşçenko paylaşımında, “Rusya, Mariupol müzelerinde sergilenen eserleri çaldı. Şehir yönetimi, (Rusya’nın) Arhip Kuinci ve İvan Ayvazovskiynin orijinal tablolarını, eşsiz dini resim ve heykelleri, tarihi değeri olan nesneleri yağmaladıklarını söylüyor” ifadelerini kullandı. Rusya’nın savaş suçu yaptıklarını belirten Geraşçenko, “Naziler de İkinci Dünya Savaşı sırasında aynı şeyi yaptılar. Rusya kahramanlarından iyi öğreniyor” dedi.

UNESCO: RUSYA, UKRAYNA’DA 152 KÜLTÜREL VEYA TARHİ YAPIYI YOK ETTİ

Ukraynalı yetkililer, işgalin başlangıcından bu yana Rusya’yı Ukrayna topraklarında yaygın olarak yağmalamakla suçluyor ve geçen ay Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ukrayna’daki 152 kültürel veya tarihi alanın kısmen veya tamamen yok edildiğini doğruladı.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.