İşgalci Rusya, koronavirüs bahanesiyle Kırım'a giriş-çıkışlarda uyguladığı kısıtlamaları gevşetti

Haberler
E. K.
21 Mayıs 2021, 16:49
E. K.
21 Mayıs 2021, 16:49

Rusya, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek ülkeye giriş-çıkışlarda uyguladığı kısıtlamaları gevşetti. Söz konusu kısıtlamalar, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a giriş-çıkışları da kapsıyor.

Rus hükumeti, koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye giriş-çıkışlarda uyguladığı kısıtlamaları gevşetti. Söz konusu kısıtlamalar, Rus işgali altında bulunan Kırım’a giriş-çıkışlarda da uygulanıyor. İşgalciler, koronavirüsle mücadele tedbirlerini bahane ederek işgalden sonra Rus vatandaşlığı almak zorunda kalan Kırımlıların karantina devam ettiği sürece Ukrayna’nın ana kısmından karayoluyla sadece bir kez yarımadaya giriş-çıkış yapabileceği şartını kaldırarak, Rus vatandaşlığının yanı sıra başka bir ülke vatandaşlığına sahip olan veya başka bir ülkede ikamet izni olan, başka bir ülkede üniversite eğitimi gören ve çalışanların Kırım’a sınırsız giriş-çıkış yapabileceğini duyurdu.

DEĞİŞİKLİKLER 28 MAYIS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Mart 2020’de uygulanmaya başlayan tedbirler çerçevesinde Rus vatandaşı olmayanlar işgal altındaki Kırım’a karayolu üzerinden sadece “insani nedenlerle” birinci derece yakınlarını ziyaret amacıyla (anne, baba, çocukları) ziyaret gerçekleştirebiliyordu. Yapılan değişiklikle bunlara 2. derece akrabalar da eklendi (kardeş, büyükanne, büyükbaba, torun). Yapılan değişikliklerin 28 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirildi.