İşgalci Rusya, Kırım köprüsünün savunmasını güçlendirmek için harekete geçti!

Güncel
Manas
05 Temmuz 2022, 23:01
Manas
05 Temmuz 2022, 23:01

Rus işgali altındaki Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlayan Kerç Köprüsü’nün, füzesavar ve uçaksavar savunması ve Rus ordusu tarafından güçlendiriliyor. İşgalcilerin köprüdeki çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, olası bir saldırıyı geri püskürtmek için Kırım köprüsünün savunmasının güçlendirildiği aktarıldı.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’daki işgal girişimi ve saldırıları dördüncü ayını geride bıraktı. Rus işgal güçleri, işgal altındaki yarımadayı Rusya topraklarına bağlayan Kerç Köprüsü’nde kontrol noktalarını güçlendirerek, köprünün savunmasını artırmak için harekete geçti. Öte yandan, Rus askeri uzman Sergey Gorbaçov, 5 Temmuz 2022 tarihinde Rus propaganda medyası RİA Novosti’ye konuşarak, işgal altındaki Kırım Köprüsü ile ilgili çok katmanlı ve kademeli savunma oluşturulduğunu kaydetti.

Kerç Köprüsü Projesi İle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu

KIRIM KÖPRÜSÜ’NÜN SAVUNMASI GÜÇLENDİRİLİYOR!

İşgalci Rus askeri uzman Sergey Gorbaçov, “Köprüden Güney Askeri Bölgesi kuvvetleri, Karadeniz Filosu ve sahil güvenlikleri, sınır birlikleri elemanları, devriye botları ve Rus Muhafızları geçebilmesi için kanat kısımlarını daha kuvvetli hale getirdik. Yansıtıcı unsurlara sahip hedef kalkanları kuruldu” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Gorbaçov, Kırım Köprüsü’nün sürekli genişletildiğini ve güçlendirildiğini sözlerine ekledi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.