İşgalci Rusya, Kırım'da neden olduğu su sorununun çözümü için Kırımlılara bedel ödetecek

02 Kasım 2020, 13:35

Rusya Federasyonu’nun sözde “Kırım sorumlu” Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, işgal altındaki Kırım’a 31 Ekim günü yasa dışı ziyaret gerçekleştirdi. Husnullin, yarımadadaki su sorununun çözümü için Kırım sakinlerinin bedel ödeyeceğini söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, işgal altındaki Kırım’a 31 Ekim günü yasa dışı ziyaret gerçekleştirerek, yarımadadaki su sorununu çözme vaadinde bulundu. Ancak bunun sonucu olarak su tarifelerinin de artacağını ifade etti.

SU GETİRMEK İÇİN TARİFELERİ ARTIRACAKLAR

Bu yılın başında sözde “Kırım sorumlusu” olarak belirlenen Husnullin, bölgeye içme suyu teminine yönelik kapsamlı bir tedbir planının uygulanması sonucunda tarifelerin artacağını belirterek, “Plan faaliyetlerinin uygulanması elbette tarifeyi etkileyecektir. Bunlar ek sermaye yatırımlarıdır. Elbette optimizasyon olasılığını göz önünde bulunduracağız, ancak bunlar büyük maliyetlerdir. Üç bileşeni dikkate alıyoruz: maliyetler, işletme ve tarifeler.” diye konuştu.

İşgalci yetkili, yakın zamanda Moskova’da gereken hesaplamaların yapılacağını söyledi. nÖte yandan Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, su tarifelerinde keskin bir artış olmayacağını iddia etti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Kırım'da su sorunu
Marat Husnullin
Bunlara da bakın: