İşgalci Rusya'dan vatandaşlık dağıtılan Donbas sakinlerine ilişkin skandal karar!

Haberler
E. K.
21 Temmuz 2021, 12:26
E. K.
21 Temmuz 2021, 12:26

Rusya, işgal ettiği Donbas bölgesinde “vatandaşlık” dağıttığı kişilerin, Rusya Devlet Duması seçimlerinde oy kullanabileceğini duyurdu. Skandal oy kararı, kapsamında 611 bin kişi, yasa dışı bir şekilde Duma seçimlerinde oy kullanacak.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Ukrayna’nın doğusunda, Rusya destekli teröristlerin işgali altındaki Donbas bölgesinde Rus vatandaşlığına sahip insanların Rusya Devlet Duması seçimlerinde oy kullanabileceği yönünde karar aldı. İşgalci Rusya’nın ilgili kurumunun 20 Temmuz’da aldığı karara göre, daha önce yasa dışı şekilde Rus vatandaşlığı dağıtılan Ukrayna vatandaşları seçimlerde çevrimiçi formatta oy kullanabilecek.

Rusya, işgal altındaki Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına yasa dışı şekilde vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, geçen günlerde yaptığı açıklamada, 611 bin kişinin kolay prosedür ile Rus pasaportu aldıklarını iddia etmişti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Ukrayna’nın Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığını alma sürecinı kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus kimliği için başvurabileceği belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplum Rusya’nın söz konusu kararını kınamıştı.