İşgalci Rusya'dan Ukrayna'ya küstah teklif

17 Kasım 2020, 13:51

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni 2014 yılından beri işgal altında tutan Rusya, Ukrayna’ya yarımadada “konsolosluk” açma teklifinde bulundu.

Rus basınına 16 Kasım 2020 tarihinde konuşan Rusya Devlet Başkanlığının sözde Kırım Daimi Temsilcisi ve Kırım’ın sözde Başkan Yardımcısı Georgiy Muradov, “Kıyiv için Kırım’da konsolosluk açmak faydalı olurdu. Bunun nedeni yılda bir milyondan fazla turist ve geniş aile bağları.” dedi. İşgalci yetkili, bu teklif ile güya Ukrayna’nın hukuk dışı ilhak girişimini ve işgali tanımasını bekliyor.

İŞGALCİLERDEN YENİ OYUN: KIYİV, KIRIM’DA KONSOLOSLUK AÇSIN!

İşgalci yetkili, Ukrayna’nın bunun için önce Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanıması gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi, Rus işgal altındaki Kırım’da “Nikaragua Fahri Konsolosluğu” açılmıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, işgal altındaki Kırım’da sözde fahri konsolosluğun açılmasını ağır uluslararası hukuk ihlali olarak nitelendirdi. Nikaragua’nın sözde Kırım Fahri Konsolosu görevine Oleg Belavintsev’in atandığı duyuruldu. Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da “fahri konsolosluk” açan Nikaragua’ya karşı ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Georgiy Muradov
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: