İşgalci Rusya'dan sosyal ağ yazışmalarına takip

24 Ekim 2019, 15:33

Avukat Emil Kurbedinov, son zamanlarda sosyal ağlardaki paylaşımların ekran görüntülerinin ve kullanıcıların dünya görüşlerini gösteren yazışmaların, Rus soruşturma kurumları tarafından insanlara karşı dava açmak için kullandığını ifade etti.

Krım.Realii’ye konuşan Kurbedinov, “Örneğin çoğu Kırımlı sözde ‘terörizmle’ suçlandığı için hapislerde tutuluyor. Her dava dosyasına, onların Ukrayna yanlısı veya diğer tutumu sergilediğini gösteren sosyal ağ paylaşımlarının ekran görüntüleri ekleniyor. Benim durumumda da olduğu gibi Facebook ve VKontakte gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlar, dava açılmasına sebep oldu. Ekran görüntüsü mahkeme için yeterli oluyor” dedi.

Özellikle, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) kontrol ettiği VKontakte adlı sosyal paylaşım sitesinde dikkatli davranılmasının altını çizen avukat, “VKontakte sosyal ağında herhangi biriyle konuşuyorsanız, her zaman tam gözetim altında olma ihtimaliniz var.  Örnek verebilirim; bir grup genç sosyal medya üzerinden grup oluşturarak konuşmaya başladı, onlar birlikte kampa gitmeyi planlıyorlardı ve daha sonra bu gençlerin birini FBS görevlisi arayarak, meslektaşlarından birinin onlarla birlikte gideceğini söyledi.” diye belirtti.


FSB
Rus baskısı
sosyal ağlar
Bunlara da bakın: