İşgalci Rusya'dan, Putin'in emriyle Ukrayna sınırında 150 bin askerle tatbikat

19 Temmuz 2020, 13:23

İşgalci Rus ordusu Putin’in emriyle, ülkenin batı ve orta kesimindeki askeri birliklerin teyakkuz hazırlığını ölçmek bahanesiyle 150 bin askerle tatbikat başlatıldı. Tatbikatın onlarca silah sistemi, hava aracı ve savaş gemisiyle Ukrayna sınırı yakınında düzenlendiği bildirildi.

150 BİN ASKERLE 5 GÜN SÜRECEK TATBİKAT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkenin batı ve orta kesimindeki askeri birliklerin teyakkuz hazırlığını ölçmek bahanesiyle tatbikat emri verdi. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile tatbikatta 150 bin askerin, 26 bin silah sisteminin, 414 askeri hava aracının ve 106 savaş gemisinin yer aldığı bildirildi.

Onlarca silah sistemi, hava aracı ve savaş gemisiyle Ukrayna sınırı yakınında düzenlenen 150 bin askerin katıldığı beş günlük dev tatbikat Karadeniz’in yanı sıra Hazar Denizi’ne kadar uzanacak.

TATBİKAT KARADENİZ VE HAZAR DENİZİ’NE YAYILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, toplam 35 askeri üs ve 17 deniz üssünde 56 “taktik tatbikat” gerçekleştirileceğini, ayrıca 27 bine yakın askeri araç ve ekipman, 414 savaş uçağı ve 106 savaş gemisinin “sürpriz denetimlere” tabi tutulacağını duyurdu. Tatbikatların sonbahar için planlanan kapsamlı “Kafkas 2020” tatbikatına hazırlık işlevi de göreceği söylendi.

Tatbikatlara ağırlıklı olarak Rusya’nın güneybatısında konuşlu kara kuvvetlerinin katılacağı, ancak ülkenin diğer bölgelerinden hava unsurlarının da katkı sağlayacağı bildirildi. Deniz tatbikatlarının da Karadeniz’in yanı sıra Hazar Denizi’ne kadar uzanacağı, Kuzey ve Pasifik birliklerinden unsurların da katılacağı kaydedildi.

SAVAŞA HAZIRLIK TESTİ

Rus medyası, tatbikatın, “askerlerin savaşa hazır olup olmadıklarını test etmek” amacıyla yapıldığına yer verdi.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun tatbikata ilişkin açıklaması ise “Tatbikatlar, birliklerin ciddi terörist tehditlerin devam ettiği Rusya’nın güneybatısında askeri güvenlik sağlama yeteneğini değerlendirmek ve Kavkaz-2020 stratejik komuta ve personel tatbikatı için yapıldı.” şeklinde oldu.

Rusya
sınır
tatbikat
ukrayna-rusya
Bunlara da bakın: