İşgalci Rusya'dan Poroşenko, Çiygöz ve Ümerov'a yaptırımlar

05 Eylül 2020, 16:41

Rusya, Kırım’ı işgal altında tutmak ve Donbas bölgesindeki ayrılıkçı teröristleri desteklemek haricinde, Ukrayna ekonomisini hedef alan sözde yaptırımları da silah olarak kullanmak istiyor. Rus hükümeti, 1 Kasım 2018 tarihinde uygulanan sözde yaptırımlar listesini genişletti.

Rusya, Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı ve Avrupa Dayanışması partisi lideri Petro Poroşenko, Ukrayna Avrupa Dayanışması partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile Ukrayna Golos (Ses) parkisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov da dahil olmak üzere 43 Ukraynalı politikacıya daha sözde ekonomik yaptırımlar uyguladı.

SÖZDE KARARNAMENİN İÇERİĞİ

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından 31 Ağustos 2020 tarihinde imzalanan sözde kararname 4 Eylül 2020’de Rusya’nın resmi yasal bilgiler internet sitesinde yayınlandı.

İlgili kararnamede adı geçen kişiler için Rusya Federasyonu tarafından özel ekonomik tedbirlerin getirildiği belirtiliyor. Söz konusu yaptırımlar, adı geçen kişilerin Rusya’daki banka hesaplarının, menkul kıymetlerin ve mülklerin dondurulmasının yanı sıra Rusya Federasyonu dışına sermaye çıkarılmasının yasaklanmasını içeriyor.

LİSTEDE YER ALAN İSİMLER

Listede Golos (Ses) Partisinin eski lideri, şarkıcı Svyatoslav Vakarçuk, Golos (Ses) Partisinin lideri Kira Rudik, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Sofiya Fedına, Birinci Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv, Ukrayna Güvenlik Servisinin eski başkanı Valentın Nalıvayçenko da yer aldı.

İşte yaptırımlar listesine dahil edilen kişiler:

  1. Bobrovska Solomiya Anatoliyivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  2. Bondarev Kostyantın Antoliyovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  3. Vakarçuk Svyatoslav İvanovıç – Golos (Ses) Partisinin eski lideri, şarkıcı;
  4. Vasılenko Lesya Volodımırivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili, aktivist;
  5. Velmojnıy Sergiy Antoliyovıç – “Naş Kray” Partisi Milletvekili;
  6. Volınets Mıhaylo Yakovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  7. Grıb Viktoriya Oleksandrivna – “Muhalefet Platformu-Yaşam İçin” Partisi Milletvekili;
  8. Danilov Vitaliy Bogdanovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  9. Jeleznyak Yaroslav İvanovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  10. Zabrodskıy Mıhaylo Vitaliyovıç – “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  11. Zinkeviç Yana Vadımivna – “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  12. Kabaçenko Volodımır Viktorovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  13. Klımenko Yuliya Leonidivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  14. Kostenko Roman Vasılyovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  15. Kubiv Stepan İvanovıç – Birinci Başbakan Yardımcısı, “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  16. Kuçerenko Oleksiy Yuriyovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  17. Labunska Anjelika Viktorivna – Jıtomır Belediyesinin eski Başkanı
  18. Lozınskıy Roman Mıhaylovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  19. Lutsenko İrina Stepanivna – “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  20. Magera Sergiy Vasılyovıç – “Muhalefet Platformu-Yaşam İçin” Partisi Milletvekili;
  21. Magomedov Musa Sergoyevıç – Ukrayna Milletvekili;
  22. Makarov Oleg Anatoliyovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  23. Nalıvayçenko Valentın Oleksandrovıç – Ukrayna Güvenlik Servisinin eski başkanı, Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  24. Nemırya Grıgoriy Mıhaylovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  25. Nikolayenko Andriy İvanovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  26. Osadçuk Andriy Petrovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  27. Poroşenko Petro Oleksiyovıç – Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı, “Avrupa Dayanışması” Partisi lideri;
  28. Puziyçuk Andriy Viktorovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  29. Rahmanin Sergiy İvanovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  30. Rudık Kira Oleksandrivna – Golos (Ses) Partisinin lideri;
  31. Sınyutka Oleg Mıhaylovıç – “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  32. Sovsun İnna Romanivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  33. Stefanışına Olga Anatoliyivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  34. Suhov Oleksandr Sergiyovıç – Ukrayna Milletvekili;
  35. Taruta Sergiy Oleksiyovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  36. Trebuşkin Ruslan Valeriyovıç – “Naş Kray” Partisi Milletvekili;
  37. Ümerov Rüstem Enverovıç – Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  38. Ustınova Oleksandra Yuriyivna – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  39. Fedına Sofiya Romanivna – “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  40. Tsabal Volodımır Volodımırovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili;
  41. Tsımbalyuk Mıhaylo Mıhaylovıç – Batkivşçina Partisi Milletvekili;
  42. Çiygöz Ahtem Zeytullayovıç – Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, “Avrupa Dayanışması” Partisi Milletvekili;
  43. Yurçışın Yaroslav Romanovıç – Ses (Golos) Partisi Milletvekili.


Ahtem Çiygöz
Rüstem Ümerov
Rusya
yaptırımlar