İşgalci Rus ordusu Ukrayna sınırında binlerce tatbikat planlıyor

Güncel
Ömer Kaya
03 Ocak 2022, 20:49
Ömer Kaya
03 Ocak 2022, 20:49

İşgalci Rus güçleri Güney ve Kuzey Kafkasya Federal Bölgelerini birleştiren Güney Askeri Bölgesinde, 2022 yılında üç binin üzerinde muharebe eğitimi tatbikatı düzenlemeyi planlıyor. Tatbikatların, operasyonel alanlarda gruplama oluşturma ve kullanımı çözmek için planlandığı ifade ediliyor.

İşgalci Rus güçleri Güney ve Kuzey Kafkasya Federal Bölgelerini birleştiren Güney Askeri Bölgesi, 2022’de üç binin üzerinde askeri birimlerle tatbikat planlıyor. Tatbikatın, Moskova ile Kıyiv arasında devam eden gerilimlerden dolayı Ukrayna sınırı yakınında gerçekleştirileceği öğrenildi.

İstihbarat verilerine atıfta bulunan 2021 sonbaharında medya, Rus birliklerinin Ukrayna sınırında yoğunlaştığını bildirdi. ABD ve Batılı ülkeler, Moskova’nın askeri bir işgal hazırlığı içinde olduğunu istihbarat raporlarıyla gündeme getirdi. İşgalci Rusya bu açıklamaları reddetti ve ABD ile NATO’dan güvenlik garantileri istedi. Özellikle NATO’yu doğuya doğru genişletmeme ve eski Sovyet cumhuriyetlerinden askeri ittifaka yeni üyeler dahil etmemek.

ABD ve müttefikleri, temel ilkelere, özellikle herhangi bir ülkenin müttefiklerini seçme hakkına sahip olduğunu vurgulayarak, aynı zamanda Rusya’yı saldırganlıktan vazgeçmeye davet ederek diyalog çağrısını yineledi.