İşgalci Rus ordusu Kırım’da füze taburu kuruyor

Güncel
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 14:27
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 14:27

Rus ordusunun işgal altında tuttuğu Kırım’daki yasa dışı hareketliliği hız kesmeden devam ediyor. İşgalciler yarımadadaki askeri birliklerine takviye amacıyla yeni bir füze taburu kuracak.

İşgalci Rusya Kırım’da bulunan Rus Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 22. Kolordu’yu yeni bir füze birliğiyle takviye etmeyi planlıyor. Rus Güney Askeri Bölgesi (RGB) komutanı Aleksandr Dvornikov, işgal altındaki Kırım’da füze taburu kuracağını duyurdu.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, Aleksandr Dvornikov Rusya’nın Güneyi Askeri Bölgesi’ne yerleştireceği füze taburu ile ilgili plarak, “Kırım’da konuşlu 22. Kolorduyu, bileşiminde bir füze taburu oluşturarak güçlendireceğiz.” ifadesine yer verdi.

Conflict Intelligence Team (CIT) kuruluşu, işgalci Rusya ordusunun Sibirya ve Uzak Doğu’dan Kırım’a asker ve teçhizat sevk ettiklerini bildirmiş, Rusya ordusuna ait araçların Ukrayna’nın sınır bölgelerine de yerleştirildiği vurgulanmıştı.

Daha önce 11 Ocak 2022 tarihinde ise Rus ordusu, tatbikat kapsamında geçici işgal altındaki Kırım’da füze saldırıları gerçekleştirdi.