İşgalci Rus güçleri Sumı bölgesine saldırdı: 1 yaralı var

Güncel
Manas
06 Ağustos 2022, 09:27
Manas
06 Ağustos 2022, 09:27

İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta karada ve havada başarısız olurken; Ukrayna’nın doğu bölgelerine füze atmaya devam ediyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın Sumı bölgesine saldırdı. Saldırıda, bir sivilin yaralandığı bildirildi.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın doğu kısmında bulunan kasaba ve köylere füze atmaya devam ediyor. Rus işgal güçleri, 5 Ağustos 2022’de Ukrayna’nın Sumı bölgesine bağlı Şostkinsk köyüne topçu saldırıları düzenledi. Sumı Bölgesinin Askeri İdaresi Başkanı Oleksandr Jıvıtskıy, 5 Ağustos 2022 tarihinde Telegram’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, akşam saatlerinde işgalci Rus ordusunun saldırı sonucunda 52 yaşındaki bir vatandaşımız yaralandı ve durumu kritik olduğundan dolayı hastaneye götürüldü.” diye kaydetti.

Захватчики обстреляли Сумскую область: есть раненый, более 70 домов без света

Ayrıca, Jıvıtskıy ilçede elektrik şebekesinin hasar gördüğünü ve 71 evin elektriksiz kaldığını da aktardı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.