İşgalci polis Kırım Tatar aktivistleri ziyaret edip "sohbet" ediyor

Güncel
Anife Bilal
25 Temmuz 2019, 17:25
Anife Bilal
25 Temmuz 2019, 17:25

İşgalciler Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla, Rusya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan aktivistlere baskı uyguluyor. Kırım Dayanışması sözde polisin iki aktivistin güya sohbet etmek için evlerine geldiğini bildirdi.

İŞGALCİ POLİSTEN NURİ ABDURAŞİDOV’UN EVİNE “ZİYARET”

Kırım Dayanışması aktivisti, yurttaş gazeteci Nuri Abduraşitov’un Bahçesaray’ın sözde polis şubesine çağrıldığı bildirildi. 

Abduraşitov, 11 Temmuz 2019 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla, Rusya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan ve daha sonra Rus güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Kırım Tatarlarından biriydi.

Sözde polis görevlilerin ilk önce aktivistle sohbet etmek için Abduraşitov’un evine geldiği ancak “polisle” olan konuşmanın yasalara uygun şekilde yapılması için aktivistin kendisine belge verilmesini istediği bildirildi. Buna karşı sözde polis aktivisti ifade vermesi için “polis” şubesine çağırdı.

SÖZDE POLİS GÖREVLİLERİNDEN BİR ZİYARET DE EMİN RUSTEMOV’UN EVİNE

İşgalci sözde polis görevlilerinin Kırım Dayanışması aktivisti, yurttaş gazeteci Emin Rustemov’u da evinde ziyaret ettiği bildirildi. 

Rustemov yaptığı açıklamada sorgulamanın 11 Temmuz 2019 tarihinde Rusya Yüksek Mahkemesi önünde yapılan destek eylemiyle ilgili olduğunu, sözde polis görevlilerin kendisine orada neden bulunduğunu, ne zaman bulunduğunu sorduğunu belirtti.