İşgalci ordusunda görev yapmayı reddeden Kırımlılar cezalandırılmaya devam ediyor

10 Eylül 2020, 16:49

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci yönetimin, Rus ordusunda zorunlu askerlik yapmak istemediği için Kırımlı gençlere karşı açtığı davalara yenileri eklenmeye devam ediyor.

Rus işgali altındaki Kırım’da ağustos ayında, işgalci ordusunda zorunlu askerlik yapmak istemeyen 5 genç hakkında dava açılırken, 8 genç hakkında da hüküm verildi.

VERİLEN CEZALAR İLE BASKI UYGULANIYOR

Kırım İnsan Hakları Grubu’nun bildirdiğine göre, 4 hüküm Sivastopol’de Rus kontrolündeki sözde Leninski Bölge Mahkemesince, 2 hüküm sözde Kerç Şehir Mahkemesi ve bire hüküm sözde Sudak Şehir Mahkemesi ve İçki Bölge Mahkemesince verildi.

İşgalci ordusunda görev yapmak istemeyen gençlerin genellikle para cezasına çarptırıldığını kaydeden Kırım İnsan Halkları Grubu uzmanı Aleksandr Sedov, “Bu tür davalarda 98 karar alındığı biliniyor. Mahkemeye çıkarılan çoğu genç hakkında para cezası kararları, bir kişi hakkında zorunlu çalışma hizmeti ve bir kişi hakkında 8 ay şartlı hapis cezası kararı alındı.” diye kaydetti.

BUGÜNE KADAR 121 DAVADA HÜKÜM VERİLDİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden bu yana, işgalcilerin ordusunda askerlik yapmak istemeyen 130 Kırımlı genç hakkında dava açıldığı bildirilirken, 121 davada hüküm verildiğini, 9 davanın ise görülmeye devam ettiği belirtildi.

Kırım'ın işgali
Rus ordusu
Zorunlu Askerlik
Bunlara da bakın: