İşgalci mahkemeden Kırım Tatar siyasi tutsak Degermenci'ye erken tahliye kararı

Haberler
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 10:43
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 10:43

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan, düzmece 26 Şubat davası kapsamında mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Mustafa Degermenci hakkında erken tahliye kararı alındı.

İşgalci mahkeme, 4 yıl 6 ay şartlı hapis ve 3 yıl denetimli serbestliğe mahkum edilen Mustafa Degermenci’nin denetimli serbestlik cezasını, bu süre sona ermeden önce kaldırdı. Tahliye kararı ile ilgili açıklama yapan Mustafa Degermenci’nin annesi Aliye Degermenci, “Mahkeme kararı 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Açıkçası böyle bir karar beklemiyorduk. Çok mutluyuz… Şu an her anne, eş, kardeş, kızın, benim bugün yaşadığım bu mutlu hisleri yaşamasını istiyorum. Oğlum nihayet serbest bu anlatılamaz bir duygu!” dedi.

Avukat Ayder Azamatov, Degermenci’nin hakkında daha önce alınan tüm kısıtlamaların kaldırıldığını ve onun artık Kırım’ın dışına da çıkabileceğini belirtti.

2015 YILINDA TUTUKLANMIŞTI

1989 doğumlu Mustafa Degermenci, Sudak bölgesi Suvuk Sala (Gruşevka) köyünde 7 Mayıs 2015 tarihinde 6-8 kişilik silahlı grup tarafından 26 Şubat davası kapsamında gözaltına alındı. Degermenci’nin ailesi işe gitmek üzereyken silahlı grup araçla yaklaşarak Mustafa’ya saldırdı ve ardından kelepçeleyerek araca bindirdi. Mustafa Degermenci, Rusya Ceza Kanunu’nun 212. Maddesine göre 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kamu düzenini bozan toplu eylemelere” katılmakla suçlanıyor.

 “26 ŞUBAT DAVASI”

Bilindiği gibi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

İşgalci mahkeme 19 Haziran 2018 tarihinde düzmece “26 Şubat Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını aldı.