İşgalci mahkemeden Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov'un kardeşine para cezası

Güncel
Anife Bilal
18 Ekim 2021, 10:46
Anife Bilal
18 Ekim 2021, 10:46

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 3-4 Eylül 2021’de işgalci güçler tarafından kaçırılan Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek amacıyla, Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandıkları için alıkonulan Kırım Tatar aktivistler “yargılanmaya” devam ediyor.  İşgalci mahkeme, 15 Ekim 2021’de iki Kırım Tatarını daha para cezasına çarptırdı.

Kırım Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde, 15 Ekim 2021 tarihinde, işgalci güçler tarafından evinden kaçırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’un kardeşi Arsen Ahtemov ve Kırım Tatarı Rıza Reşetov hakkında güya “olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama” gerekçesiyle açılan davalar görüldü. İşgalci mahkeme, Arsen Ahtemov’u suçlu bularak 15 bir ruble (bin 950 TL) para cezasına çarptırdı. Duruşmadan sonra konuşan Ahtemov, “Maske takıyordum. FSB binası önünde beklerken bir görevli çıktı ve sosyal mesafeyi korumamızı söyledi. Daha sonra binaya polis otobüsü yaklaştı. Binadan  uzaklaşmak için yürümeye başladım. 150-200 metre uzaklaştığımda arkamdan koşup beni ittiler. Düştüm daha sonra beni otobüse bindirdiler.” diye anlattı.

RIZA REŞETOV DA PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ayrıca işgalci mahkeme, Kırım Tatarı Rıza Reşetov’u da güya olağanüstü durumda davranış kurallarına uymamakla suçlu bularak hakkında 7 bin ruble (912 TL) para cezası kararı aldı.

ARSEN AHTEMOV’A TUTUKLULUK CEZASI

Bilindiği gibi siyasi tutsak Asan Ahtemov’un kardeşi Arsen Ahtemov hakkında, 6 Eylül’de güya polis görevlisinin talebine uymamak gerekçesiyle 15 gün tutuklama kararı alınmıştı.

58 KIRIM TATARI HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Rus işgalci güçleri, 3-4 Eylül’de Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoydu. Alıkonulanların akrabaları ve aktivistler, alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplandı. İşgalci güçler, açıklama yapmak yerine Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek kadınlar ve yaşlılar dahil onlarca Kırım Tatarı alıkonuldu. FSB binası önünde alıkonulan 58 Kırım Tatarı hakkında yasal işlem başlatıldı.

İKİ KIRIM TATARINA TUTUKLULUK CEZASI

Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılırken kalan 56 kişi, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama) ihlal etmekle suçlandı. İki Kırım Tatarının davası, 6 Eylül’de Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi’nde görüldü. 

Kırım Tatarlarını “suçlu” bulan işgalci mahkeme, Eskender Ahtemov hakkında 10 gün tutuklama, Arsen Ahtemov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası verdi.

“YASA DIŞI EYLEM” İDDİASI

Öte yandan işgalci güçlerin, Nariman Celal, Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov’un bulunduğu yeri öğrenmek için Akmescit’teki (Simferopol) Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanılmasını “yasa dışı eylem” olarak sınıflandırdığını ve “miting” organizatörünü tespit etmeye çalıştıklarını öğrenildi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde, yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle suçluyor.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.