İşgalci mahkemeden görme engelli Kırımlıya ev hapsi cezası!

Haberler
Anife Bilal
08 Temmuz 2020, 12:45
Anife Bilal
08 Temmuz 2020, 12:45

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün işgalci güçlerin düzenlediği toplu baskın sırasında alıkonulan Kırımlı Müslüman, görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi kararı aldı.

İşgalciler görme engelli Sizikov’u güya “Rusya’da yasaklı olan Hizb-ut Tahrir örgütünün faaliyetlerini organize etmekle” suçluyor.

FSB, HİÇBİR ŞEY ŞEKİLDE GÖRMEYEN SİZİKOV’UN “TERÖR ÖRGÜTÜ” ORGANİZE ETTİĞİNİ İDDİA EDİYOR

Öte yandan konu ile açıklama yapan avukat Lilya Gemeci, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan müvekkili Kırım Tatar Seyran Hayretdinov’un suçlamaları reddettiğini bildirdi.

İlgili haber: İşgalciler, Kırım’da toplu baskınlar düzenledi

Avukat, “FSB’ye göre, görme yetisini tamamen kaybeden Aleksandr Sizikov güya terör grubu organize ediyor. Onlara göre, görme engelli insan kitap okuyor. Tabii ki bu kitaplar arama sırasında görevliler tarafından yerleştirildi. İddialarına göre, bu terör grubuna güya Seyran  Hayretdinov ve Alim Sufyanov dahildi. Öte yandan Alim Sufyanov, Sizikov ve Hayretdinov’u hiç tanımıyor. Benim müvekkilim tüm suçlamaları reddediyor ve suçunu kabul etmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

RUS YÖNETİM TERÖRLE MÜCADELE MEVZUATINI BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR

Rus yönetiminin sivil tutumları yüzünden Kırım Tatarlarına baskı uyguladığını belirten avukat, “Seyran çok evcimen bir insan, zamanının çoğunu ailesiyle geçiriyor ama onu bile alıkoydular. Rusya’nın terörle mücadele yasalarının terör eylemlerini önlemek için değil muhalefeti bastırmak için baskı aracı olarak kullanıldığını bir kere daha görüyoruz. İşte böyle bir saçmalık içinde yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

FSB’DEN TERÖR SUÇLAMASI

FSB’den yapılan açıklamada, Kırım’da “Hizb-ut Tahrir örgütünü organize etmek ve örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçladığı bir çok kişinin gözaltına alındığını ileri sürdü. Açıklamada, güya “örgüt üyelerinin” evlerinde yapılan aramalar sırasında Rusya’da yasaklı olan kitapların bulunduğu ve onlara el konulduğu iddia edildi.

SAHTE KANIT YERLEŞTİRİLDİ

FSB tarafından alıkonulan 7 kişinin yakınları, evlerinde bulunan kitapların onlara ait olmadığını ve işgalci görevlilerin onları evlerine yerleştirdiğini belirtti.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu ayrıca FSB baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.