İşgalci mahkemede Kırımoğlu'nun davası görülmeye başlandı

Haberler
Anife Bilal
23 Temmuz 2020, 20:29
Anife Bilal
23 Temmuz 2020, 20:29

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde Armanpazarı (Armyansk) Kent Mahkemesinde, bugün 23 Temmuz tarihinde işgalcilerin Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında kurguladığı sözde dava esastan görülmeye başladı.

Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu savunan avukat Nikolay Polozov, savunma talebiyle duruşma salonunda dört kişinin bulunmasına izin verildiğini anlattı. Ayrıca Polozov yaptığı açıklamada, sözde mahkemeden Kırımoğlu hakkında Rusya’ya girişi yasağı uygulandığı ve bundan dolayı onun mahkeme duruşmalarına doğrudan katılamadığı için yargı sürecini askıya alınmasını talep ettiğini bildirdi. Bununla birlikte Avukat, sözde mahkemeye Kırımoğlu’nun bulunduğu yer belli olduğu için davanın gıyaben görülmesi için bir gerekçenin olmadığını bildirdiğini ifade etti. Öte yandan sözde mahkeme avukatın tüm itirazlarını reddetti.

“KIRIM’DA RUS YASALARINA GÖRE YARGILAMA YASA DIŞI”

Avukat Polozov, savunma tutumunun Kırım’ın işgal altındaki toprak olduğu için Ukrayna vatandaşlarının bu topraklarda Rus yasalarına göre kovuşturmasının yasa dışı olduğuna ayrıca Kırımoğlu’nun davada bahsi geçen 3 Mayıs 2014 tarihindeki olayların gerçekleştiği yerin, Rus sınırı olduğunu kabul etmediğine dayandığını anlattı. 

İŞGALCİLERDEN UYDURMA SUÇLAMALAR

İşgalciler, Kırımoğlu’nu güya “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddeleri satın almak ve bulundurmak” ve “Ateşli silahları dikkatsizce saklamak ve onların başka bir kişi tarafından kullanılması için koşullar yaratmak” ile suçluyor. 

ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE SUÇLANAMAZ

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen işgalciler, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna anakarasından Kırım’a gelişinde, “Armyansk” kontrol noktasından (işgalcilerin oluşturduğu kontrol noktası) belge göstermeksizin geçerek sözde “Rusya devlet sınırını ihlal ettiğini” ileri sürüyor. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yasa dışı bir şekilde yargılanmaya başladı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar halkının milli liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etme” gibi sözde suçlamalar da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.