İşgalci mahkemeden, yurttaş gazeteci Temeryanov'a para cezası!

Haberler
Anife Bilal
06 Ocak 2021, 10:08
Anife Bilal
06 Ocak 2021, 10:08

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov’u 2 bin ruble para cezasına çarptırdığını bildirdi. İlgili karar yurttaş gazeteciye posta ile bildirildi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi hakimi Evelina Fedorenko, yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov’u Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) ihlal etmekle suçlu bularak, gazeteciye 2 bin ruble para cezası verdi. Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamaya göre, söz konusu kararın alındığı duruşma 18 Aralık 2020 tarihinde düzenledi. İlgili duruşma Temeryanov’un katılımı olmadan düzenlendi. Mahkeme kararı ise yurttaş gazeteciye posta ile bildirildi. Sözde mahkemenin gönderdiği mektup yurttaş gazetecinin eline 3 Ocak 2020 tarihinde ulaştı. Yurttaş gazeteci, söz konusu karara itiraz edeceğini bildirdi.

SÖZDE POLİS TUTANAĞI SUÇUNU KANITLIYOR

Sözde mahkemenin mektubuna göre, sözde polis görevlilerinin, 3 Kasım 2020 tarihinde tuttuğu tutanak Temeryanov’un suçunu kanıtlıyor. Sözde polis, 3 Kasım’da tuttuğu tutanakta Temeryanov’un, Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) ve 20.2.2. maddesini (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal ettiğini iddia etti.

AKMESCİT’TEKİ DAVA DÜŞTÜ

Öte yandan Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi hakimi Aleksandr Voronoy, 30 Aralık 2020 tarihinde yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov hakkında “kalabalık toplantı organize etme” iddiasıyla açılan idari davayı düşürme kararı aldı. Sözde mahkeme, yurttaş gazetecinin eylemlerinde bir ihlalin görülmediğini açıkladı.

İŞGALCİLERİN BASKILARI BİTMEK BİLMİYOR

3 Kasım 2020 tarihinde yurttaş gazeteciler Ablâmit Ziyadinov ve Vilen Temeryanov, Akmescit’te Kırım Tatar siyasi tutsaklar Arsen Abhairov, Rustem Emiruseinov ve Eskender Abdulganiyev’e destek eyleminin yayınını yapmak için geldikleri mahkeme binasının önünde alıkonulmuşlardı. Sözde polis, yurttaş gazeteciler hakkında “kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek” gerekçesiyle tutanak tuttu. Ertesi gün Akmescit kentinin sözde Merkez Bölge Mahkemesi, yurttaş gazeteciler hakkında çok sayıda usul ihlaliyle tutulan tutanakları “kabul edilemez delil” olarak kabul etti ve Ablâmit Ziyadinov ile Vilen Temeryanov mahkemeden serbest bırakıldı.

VİLEN TEMERYANOV ALIKONULDU

Kırım Dayanışması, 28 Aralık 2020 tarihinde, Kırım’ın Canköy bölgesi Frayleben (Volnoye) kasabasında ikamet eden yurttaş gazeteci, Grani.ru haber ajansı muhabiri Vilen Temeryanov’un işgalci görevlilerce alıkonulduğunu bildirdi. Polis tutanaklarında yapılan hatalar yüzünden yurttaş gazeteciye karşı açılan idari dava aynı gün sözde mahkemede görülemedi. Temeryanov tüm gün boyunca alıkonulduktan sonra serbest bırakıldı. Dava duruşması ise 30 Aralık’a ertelendi.