İşgalci mahkeme, Ukraynalı aktivistin tutukluluk süresini uzattı

26 Aralık 2019, 10:22

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki Yüksek Mahkemesi, Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun tutukluluk süresinin uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti.

“Kırım Süreci” oluşumundan yapılan açıklamada, duruşmanın kapalı şekilde gerçekleştirildiği ve ayrıca Prihodko ile avukatın duruşmaya video bağlantı yoluyla katıldığı bildirildi.

Sözde Yüksek Mahkeme, Ukraynalı aktivistin itiraz dilekçesini reddederek önceki “mahkemenin” kararını onadı. Bu sözde kararla Prihodko, 10 Şubat 2020 tarihine kadar alıkonulmaya devam edecek.

6 Aralık 2019 tarihinde Kırım’ın Akmescit şehrindeki sözde Kiyevskiy Bölge mahkemesi Prihodko’nun tutukluluk süresini 10 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEDİ!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenlemiştii. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun güya Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını açıklamıştı.

İşgalci mahkeme Ukraynalı aktivist hakkında tutuklama kararı almıştı.Kırım'ın işgali
Oleg Prihodko
sözde mahkeme
Bunlara da bakın: