İşgalci mahkemeden Üçüncü Bahçesaray Grubu kararı: Toplam 56 yıl hapis cezası!

Haberler
Anife Bilal
29 Ekim 2021, 11:45
Anife Bilal
29 Ekim 2021, 11:45

İşgalcilerce Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davasında yargılanan Üçüncü Bahçesaray Grubu’nun mahkemesi, bugün Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, 4 Kırım Tatar siyasi tutsak için toplam 56 yıl hapis cezası kararı verildi.

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesinde, 29 Ekim 2021 tarihinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Rüstem Seitmemetov ve Amet Süleymanov’un (Üçüncü Bahçesaray Grubu) davası görüldü.

İşgalci mahkeme tarafından; Seytumer Seytumerov için 17 yıl hapis cezası ve 2 yıl denetimli serbestlik cezası; Osman Seytumerov için 14 yıl hapis cezası ve 1,5 yıl denetimli serbestlik cezası; Rüstem Seitmemetov için 13 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası; Amet Süleymanov için 12 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası kararı verildi.

RUS SAVCI 4 KIRIM TATARI İÇİN TOPLAMDA 66 YIL HAPİS CEZASI TALEP ETMİŞTİ

Daha önce 20 Ekim 2021’deki duruşmada, işgalci Rus mahkemesinin savcısı tarafından; Seytumer Seytumerov için 20 yıl hapis cezası ve 2 yıl denetimli serbestlik cezası, Osman Seytumerov için 17 yıl hapis cezası ve 1,5 yıl denetimli serbestlik cezası; Rüstem Seitmemetov için 16 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası ve Amet Süleymanov için 13 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası talep edilmişti.

SİYASİ TUTSAKLAR ASIRLAR BOYU SÜREN RUS ZULMÜNE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Yine 20 Ekim 2021’deki duruşma sırasında Kırım Tatar siyasi tutsaklar “1783”, “1944”, “2014” yazılı pankartları açtı. Bilindiği gibi, 1783 yılında Kırım Rusya tarafından ilk kez işgal edildi, 1944 yılında Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti, 2014 yılında ise Rusya Kırım’ı ikinci kez işgal etti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Kasım 2020’de, siyasi tutsaklar Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov’un  işgal altındaki Akmescit’te bulundukları tutukevinden yasa dışı bir şekilde Rusya’ya sevk edildiği öğrenilmişti.