İşgalci mahkeme, üç Kırım Tatarının daha esaretini uzattı

07 Kasım 2019, 10:22

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 14 Şubat tarihinde işgalci güçlerin Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında düzenlediği baskınlar sonrasında tutuklanan Kırım Tatarları; Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluk halini sürdürdü.

İşgalci mahkeme, üç Kırım Tatarının tutukluluk süresini 13 Ocak 2020 tarihine kadar uzattı.

Avukat Lilya Gemeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İddia makamı artık standart haline gelen sebepleri öne sürdü. Savcı sanıkların sözde soruşturmadan kaçabileceği, tanıklara baskı yapabileceği veya kanıtları yok edebileceğini savundu. Biz tüm bunlara itiraz ettik; davadaki tüm tanıkların gizli olduğunu belirterek; müvekkillerimizin istese bile onları etkileyemeyeceğini savunduk.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.


İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: