İşgalci mahkeme üç Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluğunu uzattı

28 Aralık 2019, 10:12

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölgesi Askeri Mahkemesi Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) tutukluluk sürelerini 6 ay uzattı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, siyasi tutsakların ve avukatlarının mahkeme salonuna getirilmediği ve onların duruşmaya video görüntüyle katıldığı belirtildi.

Avukat Edem Semedlâyev, “Tutukluluk süresi 6 ay uzatıldı. Hep hiçbir şeyle desteklenmeyen aynı gerekçeleri kullanıyorlar.” diye açıklama yaptı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: