İşgalci mahkeme, siyasi tutsakların sağlık durumlarının kötüleşmesine rağmen duruşmaya devam etti

Güncel
Elvina Khalilova
04 Mart 2020, 19:15
Elvina Khalilova
04 Mart 2020, 19:15

Rusya’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Server Mustafayev, Memet Belyalov ve Seyran Saliyev’in sağlık durumlarının kötüleşmesine rağmen mahkeme duruşmayı ertelemeyi reddetti. 

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, siyasi tutsakların 40 derece ateşi ve şiddetli kas ağrısının olduğunu kaydetti. Ancak hakim, Kırım Tatarlarının duruşmasını ertelemeyip, mahkumların tibbi yardım gösterilmesi gerektiği yönündeki dilekçelerine rağmen duruşmaya devam etme kararı aldı. Bununla birlikte siyasi tutsaklara ateş düşürücü ilaçlar verildi ve durumlarının iyi olduğuna dair rapor verildi.

DENİSOVA’DAN, RUS İNSAN HAKLARI YETKİLİSİNE ÇAĞRI

Konuyla ilgili olarak Denisova, tutsaklara tibbi yardım gösterilme ve gerekli tedbirlerin alınması talebi ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvuru yaptığını duyurdu.

Denisova’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’dan uygun tepki göstermesi ve Ukrayna vatandaşları için uluslararası standartlara uygun alıkoyma koşullarının sağlanması konusunda katkıda bulunmasını istiyorum. Ayrıca Server Mustafayev, Memet Belyalov ve Seyran Saliyev’in sağlık muayenesinden geçmelerini ve nitelikli tıbbi yardım verilmesini talep ediyorum.” diye bildirdi.