İşgalci mahkeme, siyasi tutsak Maşaripov’un psikiyatri hastanesine yatırılması kararını duyurdu

03 Mart 2020, 22:34

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yalta Şehir Mahkemesinde, 3 Mart 2020 tarihinde Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’un davası incelendi. 

Sözde mahkeme, yasa dışı olarak patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlanan insan hakları savunucusu Yunus Maşaripov’un, yoğun gözlem altında olacağı bir psikiyatri hastanesine konulmasına dair kararını duyurdu.

Konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunan avukat Aleksey Ladin, “Mahkeme, müvekkilim aleyhine zorunlu tıbbi önlemlerin kullanılmasına dair kararını açıkladı. Mahkeme, Yunus Maşaripov’u yoğun gözlem altında olacağı psikiyatri hastanesine konulmasını istedi. Karara itiraz edeceğiz. Temyiz dilekçesine bakılana kadar Yunus Maşaripov tutukevinde kalacaktır.” ifadelerini kullandı. 

YUNUS MAŞARİPOV DAVASI

27 Eylül 2017’de kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan Maşaripov, darp edilerek  Yalta’daki FSB ofisine götürülmüştü. Maşaripov, FSB ofisinde yapılan sorgu sırasında kendisinin darp edildiğini ve elektrikle işkence gördüğünü ve işkence altında kendisinin “Ukrayna Güvenlik Servisi casusu olduğunu ve onun emirlerini yerine getirdiğini” söylemek zorunda kaldığını bildirmişti.

Maşaripov daha sonra düzenlenen duruşma sırasında işkence altında verdiği ifadelerden vazgeçmişti. 

Kasım 2018’de sözde Yalta Şehir Mahkemesi Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’u yasa dışı olarak patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlu buldu ve onu dört yıl hapis cezası ile 110 bin ruble para cezasına çarptırmıştı.Maşaripov söz konusu “kararı” itiraz etti. 16 Aralık 2019 tarihinde sözde Yalta Şehir Mahkemesi Maşaripov davasını yeniden incelemeye başladı.

Bunlara da bakın: