İşgalci mahkeme "kundakçılıkla" suçladığı Kırım Tatarı hakkındaki mahkumiyet kararını iptal etti

Haberler
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 18:43
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 18:43

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, güya araç kundaklama ile suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarı Muedin Alivapov hakkında alınan kararı iptal etti.

Bugün Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde sözde “Yalta kundakçıları davası” ile ilgili verilen temyiz başvurusu incelendi. Temyiz başvurusunu kabul eden sözde hakim İrina Rıjkova, mahkeme kararının iptal edilmesi ve davanın yeniden incelenmesi için “Yalta Şehir Mahkemesine” geri gönderilmesi kararı aldı.

Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi Ocak 2018’de sözde “Yalta kundakçıları davası” kapsamında Kırım Tatarı Muedin Alivapov’u 4,5 yıl hapis cezasına, Sergey Kudryaşov’u 3 yıl hapis cezasına, Vyaçeslav Butnik’i ise 2,5 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

“Mahkeme” süreci sırasında sanıklar, suçlarını itiraf etmeleri için kendilerine karşı işkence kullanıldığını belirtmişlerdi.

Kırımlı aktivistler Muedin Alivapov’a karşı açılan davayı, açıkça Kırım’ın işgaline karşı çıkan ve Ukrayna yanlısı tutum sergileyen erkek kardeşinin faaliyetleriyle bağlantılı olduğunu açıklamışlardı.

Muedin Alivapov, Yalta’da otomobil kundaklama olaylarının şüphelisi olarak 23 Ocak 2016 tarihinde Alupka’da tutuklanmıştı. Alivapov yanı sıra aynı suçlamadan dolayı Sergey Kuryaşov, Vyaçeslav Butnik olmak üzere iki kişi daha gözaltına alınmıştı. Bilindiği gibi Ocak 2016’da Kırım’ın güney bölgelerinde toplam olarak 12 araç kundaklanmıştı. Bahsi geçen gençlerin tutuklanmasından sonra kundaklama olayları son bulmamıştı.

Daha sonra gözaltına alınan Çelyabinsk şehri sakinlerinden 43 yaşındaki bir Rusya Federasyonu vatandaşı Kırım’daki araçları kundakladığını itiraf etmişti. Ancak Muedin Alivapov tutuklu kalmaya devam etmişti.