İşgalci mahkeme, Kırımlı aktivist Prihodko'nun temyizini reddetti

Güncel
Elvina Khalilova
01 Kasım 2019, 12:16
Elvina Khalilova
01 Kasım 2019, 12:16

Rusya işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi 31 Ekim 2019 tarihinde, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko hakkında verilen tutuklama kararına yapılan itirazı reddetti.

Temyiz başvurusunda bulunan Avukat Nazim Şeyhmambetov konuyla ilgili, “Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, aktivist Oleg Prihodko’nun 10 Aralık tarihine kadar tutuklu kalmasını kararlaştırdı” açıklamasında bulundu.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prihodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini iddia etti.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Prihodko, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi tarafından 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklanmıştı.