İşgalci mahkeme Kırım Tatarları’nın temyiz dilekçelerini reddetti

15 Kasım 2019, 21:06

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi’nde 15 Kasım 2019 tarihinde 4 duruşma yapıldı. Sözde mahkeme, “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları’nın tutukluluklarının uzatılmasına dair karara karşı verilen temyiz dilekçelerine baktı. 31 Ekim 2019 tarihinde sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi tarafından alınan kararlar iptal edilmedi.

Kırım Dayanışması Teşkilatı, işgalci mahkeme kararıyla; İkinci Akmescit Grubu, Bağçasaray Grubu, Karasupazar ve Aluşta Grupları iştirakçilerinin 5 Şubat 2020’de görülecek olan mahkeme tarihine kadar gözaltı merkezinde kalacakları belirtildi.  

Avukat Konstantin Rustemov, müvekkili olan Karasupazar Grubunun iştirakçisi Enver Ömerov’un sağlık durumunun kötüleştiğini ve hücrede kalmasının sağlığı için çok tehlikeli olduğunu; ancak sözde mahkemenin bu durumu dikkate almadığını aktardı.

Aluşta Grubu iştirakçilerinin avukatı İslyam Velilyayev ise 31 Ekim 2019 tarihinde alınan sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinin kararlarının iptal edilemeyeceğini önceden tahmin edildiğini belirterek, “Karar değişmeyeceğini tahmin ediyorduk. Müvekkilim, yapılan bu baskının onun Kırım’ı terk etmesi için yapıldığını söyledi.  Ancak o, hiçbir yere gitmeyeceğini ve suçunu reddettiğini belirtti” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINLARI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde en az 25 Kırım Tatarı ailesinin evine toplu baskın düzenlendi. Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Evlerde yapılan arama sonrası soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist de gözaltına alındı. Aktivistlerden birine 5 gün hapis cezası verilirken, diğer aktiviste ise 500 ruble para cezası verildi.

Rus işgalciler, 28 Mart 2019 tarihinde, Kırım’da bulunan Kırım Tatarları’nın evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında 4 Kırım Tatarı vatandaşının yerlerini tespit edememişlerdi. Yerlerini tespit edemedikleri 4 Kırım Tatarından 3’ü Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalciler tarafından 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı vermişti.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019’da yaptığı açıklamada işgalciler tarafından rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirmişti.Aluşta Grubu
Hizb ut-Tahrir davası
Kırım Dayanışması
Lenur Halilov
Ruslan Nagayev
Bunlara da bakın: