İşgalci mahkeme Kırım Tatarını "ihbar etmemekten" suçlu buldu

Haberler
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 16:56
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 16:56

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kremlin güdümlü Kiyevskiy Bölge Mahkemesi bir Kırım Tatarını Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesine göre suçlu bularak para cezasına çarptırdı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, “Duruşma sona erdi. Sözde mahkeme (Kırım Tatarı) Muratov’u suçlu bularak ona 10 bin ruble (920 TL) hapis cezası verdi ve Kırım’ın dışına çıkmasını yasakladı.” denildi.

Daha önce, işgal edilen Kırım’da Kremlin’e bağlı yönetim tarafından, “suçu bildirmeme” maddesi uyarınca bir Kırım Tatarına karşı ceza davasının açıldığı bildirilmişti.

İşgalci soruşturma görevlileri bir Kırım Tatar erkeğini güya Suriye’de savaşan eşinin kardeşini ihbar etmediği için onun hakkında dava açmışlardı.

RUSYA CEZA KANUNU’NUN “SUÇU BİLDİRMEME” MADDESİ

Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesi Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan sözde antiterör kanun paketinin 2016 yılında kabul edilmesiyle birlikte Rusya mevzuatına dahil edildi.

Söz konusu madde, bir yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Rusya Federasyonu Devlet Duması, 24 Haziran 2016 tarihinde milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan “antiterör kanun paketi”ni (Yarovaya Paketi) kabul etti. Söz konusu yasa değişiklikleri Rusya’da hayli tartışmalara neden oldu.

Kabul edilen kanun değişiklikleri aşırıcılık ve terörizm ile ilgili bir dizi yasayı daha sert bir hale getirdi. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’na ihbar etme zorunluluğunu öngören bir madde de eklendi. Terörizm, hükümeti devirme, herhangi bir devlet adamına saldırı girişimi gibi suçları ihbar etmeme suçundan tutuklananlara artık bir yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Söz konusu kanun paketi, terörizm için cezai sorumluluk yaşının on dört yaşına indirilmesini öngörüyor.