Kırım Tatar yurttaş gazeteci hakkında açılan dava düştü!

Haberler
Anife Bilal
28 Ocak 2021, 12:14
Anife Bilal
28 Ocak 2021, 12:14

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinin sözde Merkez Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ablâmit Ziyadinov hakkında açılan davayı düşürdü. Ayrıca sözde mahkeme, Ziyadinov’un faaliyetlerinde bir ihlalin görülmediğini açıkladı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, dün yaptığı açıklamada, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ablâmit Ziyadinov hakkında açılan davanın düşürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, sözde mahkemenin yurttaş gazetecinin eylemlerinde bir ihlal görülmediği gerekçesiyle davayı düşürme kararı aldığı belirtildi.

Sözde polis görevlileri, yurttaş gazeteci Ziyadinov’un Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) ihlal ettiğini iddia ediyordu.

İŞGALCİLERİN BASKILARI BİTMEK BİLMİYOR

3 Kasım 2020 tarihinde yurttaş gazeteciler Ablâmit Ziyadinov ve Vilen Temeryanov, Akmescit’te Kırım Tatar siyasi tutsaklar Arsen Abhairov, Rustem Emiruseinov ve Eskender Abdulganiyev’e destek eyleminin yayınını yapmak için geldikleri mahkeme binasının önünde alıkonulmuşlardı. Sözde polis, yurttaş gazeteciler hakkında “kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek” gerekçesiyle tutanak tuttu. Ertesi gün Akmescit kentinin sözde Merkez Bölge Mahkemesi, yurttaş gazeteciler hakkında çok sayıda usul ihlaliyle tutulan tutanakları “kabul edilemez delil” olarak kabul etti ve Ablâmit Ziyadinov ile Vilen Temeryanov mahkemeden serbest bırakıldı.

SÖZDE POLİS DOSYAYI YİNE MAHKEMEYE GÖNDERDİ

Ziyadinov 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, sözde polis görevlilerin kendisi hakkında açılan idari dava dosyasını tekrar mahkemeye gönderdiğini bildirmişti. Bu sefer sözde polis, yurttaş gazeteci, Grani.ru haber ajansı muhabiri Ziyadinov’u 3 Kasım 2020’de Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesi (acil bir durumda davranış kurallarına uyulmaması) çerçevesinde öngörülen öz tecrit rejimini ihlal ettiğini iddia etti.

YURTTAŞ GAZETECİ VİLEN TEMERYANOV

Daha önce sözde polis, 3 Kasım 2020 tarihinde Ablâmit Ziyadinov ile birlikte alıkonulan  yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov’u Rusya İdari Kanununun 20.2.2. maddesini (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etmekle suçladı. Öte yandan Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, yurttaş gazeteci Vilen Temeryanov hakkında açılan idari davayı düşürme kararı aldı. Sözde mahkeme, yurttaş gazetecinin eylemlerinde bir ihlalin görülmediğini açıkladı.