İşgalci mahkeme, Kırım Dayanışması Koordinatörü Mustafa Seydaliyev'i bir kere daha tutukladı

Güncel
Anife Bilal
09 Aralık 2021, 11:03
Anife Bilal
09 Aralık 2021, 11:03

Rus işgali altındaki Kırım’daki Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı koordinatörü Mustafa Seydaliyev, hakkında 10 gün tutuklama kararı aldı. Seydaliyev, 12 gün idari tutuklama süresi tamamlandıktan hemen sonra bir kere daha alıkonularak sözde mahkemeye çıkarıldı.

Rus işgali altındaki Kırım’da 12 gün süren tutukluluğun ardından serbest bırakılan Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i karşılamaya geldiği için tutuklanan Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı koordinatörü Mustafa Seydaliyev tutukluluk süresi biter bitmez bir kere daha tutuklandı. Akmescit’teki (Simferopol) sözde Kirovskiy Bölge Mahkemesi, dün Kırım Tatarı Mustafa Seydaliyev hakkında 10 gün tutuklama kararı aldı. Kırım Dayanışması’ndan yapılan açıklamaya göre, Seydaliyev, VKontakte sosyal medya platformunda, 2012 yılında yaptığı bir paylaşım nedeniyle güya “aşırılıkçı materyallerin üretmek ve yayınlamakla” suçlu bulundu.

İŞGALCİLER KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI SÜRDÜRÜYOR

Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı koordinatörü Mustafa Seydaliyev, Rus işgali altındaki Kırım’da 12 gün süren tutukluluğun ardından serbest bırakılan Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i karşılamaya gelen ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarları arasında yer aldı. 7 Aralık’ta serbest bırakılması gereken Seydaliyev, işgalci güçler tarafından tutukevinden çıkarken alıkonuldu.