İşgalci mahkeme "kararından" geri döndü

Haberler
Anife Bilal
24 Mayıs 2019, 15:10
Anife Bilal
24 Mayıs 2019, 15:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Akmescit Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka davasında, Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan hakkında yeni bir karar aldı.

Konu ile ilgili Facebook üzerinden açıklama yapan gazeteci Anton Namlyuk, “Akmescit Bölge Mahkemesi Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan’ın başvurusunu kabul ederek; Veciye Kaşka ailesine olan borcunu geri ödemesi yönündeki mahkeme kararını iptal etti ve davayı yeniden incelemeye gönderdi.” diye bildirdi.

Gazeteci sözde mahkeme davalının duruşmaya katılmamasını gerekçe göstererek Aytan ile ilgili alınan “kararı”  iptal ettiğini belirtti.

Daha önce, işgalci mahkeme, dava konusu suça sebebiyet veren borcun, Veciye Kaşka ailesine ödenmesine hükmetmişti. Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan ise bu borcu ödemeyi reddediyordu.

Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan, Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’dan 7 bin dolar borç almıştı. Borcu ödemek istemeyen Aytan, FSB’ye başvurarak Kaşka’nın borcunu tahsil etmesine yardımcı olan Kırım Tatar aktivistler Asan Çapuh, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç’ın kendisini gasp ettiği ileri sürdü.

Aytan’ın başvurusuna dayanarak FSB; Asan Çapuh, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç hakkında dava açtı.

Rus işgalci kolluk kuvvetlerinin söz konusu dava çerçevesinde kasım 2017’de düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka hayatını kaybetmişti.

Yaklaşık bir buçuk yıl devam eden incelemeden sonra, 17 Nisan 2019 tarihinde sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı açıkladı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı aldı.