İşgalci mahkeme, iki Kırımlı siyasi tutsağın esaret süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
25 Haziran 2021, 11:56
Anife Bilal
25 Haziran 2021, 11:56

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeler, iki Kırımlı siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzattı. Siyasi tutsaklar 6 ay daha yasadışı şekilde alıkonulacak.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, dün Rus mahkemesinde, Kırımlı siyasi tutsakları Ernest İbraimov ve Oleg Fedorov’un davalarının görüldüğünü bildirdi. Duruşmada mahkeme İrbagimov ve Fedorov’un tutukluluk sürelerini 6 ay uzatma kararı aldı. Ayrıca iki siyasi tutsağın yakın zamanda, Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki tutukevine sevk edileceği aktarıldı.

KIRIM TATARLARINA TOPLU BASKIN

Timur Yalkabov, diğer altı Kırım sakini ile birlikte, 17 Şubat 2021 tarihinde işgalcilerin Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki (Sovyetskoye) bölgesinde düzenlediği toplu baskınlardan sonra alıkonuldu. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı.