İşgalci mahkeme baskıları duyuran aktivistlere ceza yağdırdı

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 22:19
Anife Bilal
27 Mart 2019, 22:19

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Dayanışması teşkilatı aktivisti Emil Ziyadinov’u 500 ruble para cezasına çarptırdı.

Bilindiği gibi, işgalci güçlerin bugün Kırım’da bir dizi Kırım Tatarının evinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişi işgalcilerce gözaltına alınmıştı.

Emil Ziyadinov ve Eskender Mamutov, Kırım Tatarı Rüstem Şeyhaliyev’in evinde düzenlenen baskın sırasında işgalcilerin eylemlerini videoya çekerken gözaltına alınmışlardı.

İşgalci mahkeme Emil Ziyadinov’u Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) suçlu buldu ve ona 500 para cezası verdi.

ESKENDER MAMUTOV TUTUKLANDI

İşgalci mahkeme Kırım Tatar aktivist Eskender Mamutov’u Rusya İdari Suçlar Kanununun 20.1 maddesi (halka açık yerde küfür edip başkasının malına zarar vererek kamu düzenini bozmak) uyarınca suçlu bularak ona 5 gün hapis cezası verdi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.

İşgalciler beş Kırım Tatarı; Remzi Bekirov, Riza İzetov, Ruslan Süleymanov, Farid Bazarov ve Şaban Ümerov’u Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmekle suçluyor. Gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları ise Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlanıyor.