İşgalci mahkeme 7 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı aldı

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 21:53
Anife Bilal
27 Mart 2019, 21:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi yedi Kırım Tatarını tutukladı.

İşgalci güçlerin bugün Kırım’da yaptığı toplu baskınlardan sonra gözaltına alınan Kırım Tatarları; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Seythalilov, Akim Bekirov, Seytveli Seytnabdiyev, Farhat Bazarov, Erfan Osmanov ve Seyran Murtaza hakkında tutuklama kararı alındı. Yedi Kırım Tatarı 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Avukat Emil Kurbedinov duruşma sonrasında yaptığı açıklamada işgalcilerin bugün gözaltına alınan 12 Kırım Tatarını mahkemeye çıkarmayı planladığını belirtti.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.