İşgalci mahkeme 6 Kırım Tatarının temyiz dilekçesini reddetti

04 Mart 2020, 09:28

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yargılanan Şaban Ümerov, Rüstem Şeyhaliyev, Belyal Adilov, Tofik Abdulgaziyev, Servet Gaziyev ve Enver Ametov’un tutukluluk sürelerinin uzatılmasına yapılan itiraz, işgalci mahkeme tarafından reddedildi. 

Krım.Realii’nin aktardığına göre, siyasi tutsakların esaret süresi 15 Mart 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Konu hakkında basına demeç veren avukat Nazim Şeyhmambetov, “Duruşma video görüntüyle yapıldı. Şaban Ümerov ve Enver Ametov psikiyatri hastanesinde muayenede oldukları için duruşmaya katılmadı. Duruşma kapalı şekilde yapıldı. Müvekkillerimiz duruşmaya katılamadığı için duruşmayı erteletmek istedik, ancak mahkeme bu itirazı reddetti.” ifadelerini kullandı. 

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra işgalci mahkeme, Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı almıştı.

Son olarak, 12 Şubat 2020 tarihinde, Rus işgali altındaki Kırım’da ve Rusya’nın Rostov bölgesinde düzenlenen mahkeme duruşmalarında; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Şayhaliyev, Belal Adilov, Erfan Osmanov, Servet Gaziyev, Enver Ametov, Şaban Ümerov, Akim Bekirov, Seyran Murtaza, Eskender Süleymanov, Asan Yanikov, Alim Karimov, İzzet Abdullayev ve Seytveli Seytabdiyev’in tutukluluk süreleri 15 Mart 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Kırım Tatar siyasi tutsaklar
temyiz dilekçesi
Bunlara da bakın: