İşgalci mahkeme, 5 Kırım Tatarının esaret süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
27 Kasım 2020, 16:54
Anife Bilal
27 Kasım 2020, 16:54

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan beş Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı. Sözde mahkeme, 4 Kırım Tatarının tutukluluğunu 3 ay ve bir Kırım Tatarının tutukluluğunu ise 6 ay daha uzatma kararı aldı.

Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 26 Kasım 2020 tarihinde yapılan duruşmada, işgalciler tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatarları; İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov ve Zekirya Muratov’un tutukluluk sürelerini uzatma kararı aldı. İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov’un tutukluluk süreleri 2 Mart 2021 tarihine kadar uzatılırken, Zekirya Muratov’un tutukluluk süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Hatırlanacağı üzere, iki gün önce Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, aynı dava çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarı Emil Ziyadinov’un tutukluluk süresini uzatmıştı.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.