İşgalci mahkeme 3 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

Güncel
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 23:48
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 23:48

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 14 Şubat tarihinde işgalci güçlerin Kırım’ın Kuman bölgesi Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında düzenlediği baskınlar sırasında alıkonulan Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluk sürelerini uzattı.

Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, duruşmanın kapalı olarak gerçekleştiği bildirildi.

Sözde mahkeme  Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluk sürelerini 2 ay 29 gün uzatma kararı aldı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.