İşgalci mahkeme, 3 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

10 Eylül 2019, 10:10

İşgal altındaki Kırım’da sözde mahkeme, 3 Kırım Tatarının tutukluluk süresinin devamına karar verdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 14 Şubat tarihinde işgalci güçlerin Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında düzenlediği baskınlar sırasında alıkonulan Kırım Tatarları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluk sürelerini uzattı.

Kırım Dayanışması Grubuna açıklamalarda bulunan avukatlar Lilya Gemici, Emil Kurbedinov ve Nazim Şeyhmambetov, soruşturma görevlisinin ve savcının süreyi gerekçesiz bir şekilde uzattığını vurguladı.

Sözde mahkeme; Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutukluluk sürelerini 13 Kasım’a kadar uzatma kararı aldı.

⚡️СУД ПО «ДЕЛУ ХИЗБ УТ-ТАХРИР»(КРАСНОГВАРДЕЙСКАЯ ГРУППА) Информационный пост 09.09.2019 UPD_8. Суд постановил…

Опубліковано Крымская солидарность Понеділок, 9 вересня 2019 р.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.

İşgal Altındaki Kırım
işgalci mahkeme
Kırım Tatarlarına baskı
tutukluluk süresi
Bunlara da bakın: