İşgalci idarenin müdürü Kırım Tatarlarını yok saydı!

28 Mart 2020, 17:40

Kırım’ı işgal eden Rusya’nın görevlendirdiği Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkı’nın sözde müdürü, çoğunluğu Kırım Tatar olan çalışanlara “Rus halkı” diyerek seslendi.

Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının Müdürü, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 28 Mart 2020’den itibaren karantina nedeniyle tüm kültürel, ticari ve sosyal müesseselerin kapandığı bilgisinin yer aldığı duyuruda, çoğunlukla Kırım Tatarı olan çalışanlara hitap ederken “Rus halkının gücü” vurgusunda bulundu.

KIRIM TATARLARINA “RUS” PROPAGANDASI!

İgal edilen Kırım’ın Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkı’nın, yarımadada koronavirüs yayılmasına karşı önlem tedbirleri çerçevesinde, 19 Mart 2020 tarihinde faaliyetini durdurduğu bildirildi.

Parkın sözde müdürü Vadim Martınyuk,  Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkının bir parçası sayılan Hansaray, Zincirli Medrese ve İsmail Gaspıralı Müzesinde çalışan, çoğunluğu Kırım Tatarı olan görevlilere resmi uyarı mektubunda, “Geçici olarak kötüleşen epidemiyolojik durum nedeniyle her birinize hitap ediyorum. Sizi kişisel hijyen kurallarına uymaya çağırıyorum; evde kalmak; koruyucu maske ve eldiven kullanmayı unutmayın. <…> Rus halkı, birçok hayatlar pahasına her zaman görünür düşmanlarını yendi. Kayıpları azaltmak ve görünmez düşmanı yenme fırsatımız var … ama bu sadece her birimizin bilincine ve vicdanına bağlıdır.” ifadelerini kullandı.   

Bunlara da bakın: