İşgalci güçler Kırım Tatar mahallesini kuşattı!

Haberler
Anife Bilal
27 Mart 2019, 16:56
Anife Bilal
27 Mart 2019, 16:56

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Mamak (Stroganovka) kasabasının Kukuruznoye Pole mahallesinin işgalci güçler tarafından tamamen çevirmeye alındığı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan gazeteci Anton Namlyuk, işgalci güçlerin Kukuruznoe Pole mahallesini çevirmeye aldığını bildirirken, “Mahalle girişinde kontrol noktaları oluşturuldu, herkesin arabası aranıyor ve kimlikleri kontrol ediliyor. FSB ve polis görevlileri önce tüm evleri tek tek dolaştı. Ev sahiplerinin bulunmadığı evlerin kapıları kırıldı. Aramalar mahkeme izni olmadan yapıldı. Görünüşe göre bugünkü baskın sırasında evde bulamadıkları dört Kırım Tatarını arıyorlar.” ifadelerinde bulundu.

ARAMALAR SONUCU 20 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti.

Alıkonulan Kırım Tatarlarının isimleri şu şekilde:

 1. Şaban Ümerov
 2. Rüstem Seythalilov
 3. Riza İzetov
 4. Farid Bazarov
 5. Cemil Gafarov
 6. Seyran Murtaza
 7. Alim Karimov
 8. Tofik Abdulgaziyev
 9. Bilal Adilov
 10. Mecit Abdurahmanov
 11. Rüstem Şeyhaliyev
 12. Seytvel Seytabdiyev
 13. Yaşar Muedinov
 14. İzet Abdulayev
 15. Asan Yanikov
 16. Enver Ametov
 17. Ruslan Süleymanov
 18. Akim Bekirov
 19. Erfan Osmanov
 20. Servet Gaziyev

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.